Codziennie w Polsce policja odnotowuje wiele zgłoszeń związanych z wypadkami drogowymi, kradzieżami czy przekroczeniem prędkości. Są to sytuacje trudne dla właściciela pojazdu. Co w sytuacji gdy wynajmujemy auto i dochodzi do podobnych zdarzeń?

Fotoradar

W przypadku, gdy fotoradar zrobi nam zdjęcie w wynajętym aucie, wielu ludzi myśli, że jest bezkarnych i wypożyczalnia zapłaci.  Wbrew pozorom jest całkiem inaczej. Przeważnie właścicielami pojazdu jest bank, ze względu na leasing aut, zatem policja kieruje wniosek o wskazanie sprawcy. Banki wskazują daną firmę, która leasinguje samochód, ta zaś jest zobowiązana wskazać osobę na podstawie zawartej uprzednio umowy. Podobna sytuacja jest w przypadku wykroczeń popełnionych w służbowym samochodzie przez pracownika. Ciekawostką jest to, że wiele wykroczeń uchodzi płazem z powodu wynajmu aut obcokrajowcom.

Wypadek

W sytuacji, gdy użytkujemy pojazd z wypożyczalni samochodów i jesteśmy w roli osoby poszkodowanej w wypadku, sprawa jest prosta. Za całość szkód płaci sprawca zdarzenia w ramach swojego ubezpieczenia OC. Należy wezwać policję na miejsce zdarzenia oraz powiadomić wypożyczalnię o zaistniałej sytuacji. Poszkodowanemu przysługuję prawo do zastąpienia uszkodzonego samochodu nowym, o podobnym standardzie. W sytuacji, gdy osoba wypożyczająca jest sprawcą uszkodzeń lub co gorsza przyczyna leży po stronie natury, to sytuacja się komplikuje. W takim wypadku wynajmujący ponosi wydatki. Również za wszystkie uszkodzenia powstałe na skutek zdarzeń losowych, działań wypożyczającego lub osoby trzeciej odpowiada osoba wynajmująca. Koszt jest ustalany na podstawie ekspertyzy i kosztorysu. Można się zabezpieczyć w postaci wykupienia ubezpieczenia.

Kradzież

Kolejnym zdarzeniem jest kradzież samochodu. W takim wypadku wypożyczalnie samochodów obciążają wynajmującego udziałem własnym w szkodzie.  Dotyczy to również wszelkich części wyposażenia samochodu takich jak: koszt skradzionych kół, połamane wycieraczki, lusterka, uszkodzone nadwozie czy pęknięte szyby. Za wszelkie zniszczenia płaci najemca. Należy powiadomić bezwłocznie wypożyczalnie o powstałych uszkodzeniach. Nie należy naprawiać szkód na własną rękę.

Wypadki losowe związane w wynajętym aucie mogą przytrafić się każdemu. Zawsze generują koszta oraz stres. Powyższy artykuł powinien być przestrogą dla osób, które chcą wypożyczyć samochód, a nie czytają dokładnie regulaminów i podpisywanych umów.

>>> Kliknij i wypożycz teraz